zaloguj
  +48 668-792-489
  szkolnywolontariat.fam@gmail.com

Klub Ośmiu – Młodzieżowy Wolontariat

NASZE AKCJE

Klub Ośmiu- Młodzieżowy Wolontariat
w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie

Klub Ośmiu w Zespole Szkół im. St. Staszica w Gąbinie istnieje od 2003/2004 roku. Klub Ośmiu- Młodzieżowy Wolontariat to program wychowawczy Fundacji „Świat na Tak”, który od ponad 10 lat jest realizowany w naszej szkole. Klub Ośmiu to grupa młodzieży szkolnej w wieku od 16 do 19 lat, która aktywnie działa w swoim środowisku lokalnym i pomaga potrzebującym. Obecnie liczy ponad 20 osób, wśród nich są uczniowie klas liceum, technikum oraz zasadniczej szkoły zawodowej. Uczniowie należący do Klubu Ośmiu wraz z opiekunami ustalają plan pracy na każdy rok szkolny i od września do czerwca realizują poszczególne zadania. Nasze główne cele to opieka nad młodymi i słabymi, troska o niepełnosprawnych, chorych, troska o osoby starsze, pomoc rówieśnikom, pomoc sąsiedzka, przyjaźń z mieszkańcami domów dziecka, domów pomocy społecznej, integracja z osobami niepełnosprawnymi, jak również współpraca z fundacjami. Oto przykłady naszych działań:
 Spotkania integracyjne z osobami niepełnosprawnymi
Każdego roku w listopadzie z okazji Andrzejek Klub Ośmiu organizuje w szkole spotkanie integracyjne naszej młodzieży z uczniami niepełnosprawnymi ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Mocarzewie i z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach. Wolontariusze przygotowują różnego rodzaju atrakcje: tańce, zabawy, konkursy, poczęstunek oraz skromne upominki. Oprócz spotkań w naszej szkole wolontariusze odwiedzają również młodzież w ich ośrodkach np.: wizyty w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Mocarzewie z okazji świąt bożonarodzeniowych, wielkanocnych, udział w Letnim Pikniku Integracyjnym w Zespole Szkół Specjalnych w Goślicach.
 Współpraca z Domem Pomocy Społecznej w Koszelewie
Wolontariusze chcąc umilić czas podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Koszelewie przygotowują dla nich występy artystyczne z okazji Dnia Kobiet lub Święta Niepodległości. Tradycją stało się także coroczne przekazywanie życzeń świątecznych oraz własnoręcznie przygotowanych kartek bożonarodzeniowych i wielkanocnych.
 Współpraca z Domem Dziecka w Gostyninie
Wolontariusze nie zapominają również o najmłodszych. Z inicjatywy Klubu Ośmiu co roku organizowana jest w grudniu szkolna akcja „Świąteczna Paczka”. Jest to zbiórka darów - słodyczy, maskotek, kosmetyków oraz przyborów szkolnych, z których wolontariusze przygotowują paczki świąteczne dla dzieci z Domu Dziecka w Gostyninie. Odwiedzamy również swoich kolegów z Domu Dziecka w trakcie ferii zimowych lub organizujemy dla nich integracyjne spotkania w naszej szkole.
 Udział w akcjach charytatywnych, współpraca z fundacjami
Wolontariusze systematycznie biorą udział w różnego rodzaju akcjach charytatywnych, mających na celu pomoc potrzebującym. Oto kilka z nich:
 Rozprowadzanie cegiełek Fundacji na Rzecz Osób Niewidomych i Niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”
 „Góra Grosza” – coroczna zbiórka monet na rzecz dzieci z domów dziecka
 Pomoc wolontariuszy w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy
 Zbiórka zużytych telefonów komórkowych na rzecz pomocy Towarzystwu Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
 Pomoc sąsiedzka
Oprócz akcji i inicjatyw, które mają charakter ogólnopolski podejmujemy również działania, których celem jest pomoc osobom ze środowiska lokalnego. Gdy mieszkańców gminy Gąbin w 2010 roku dotknęła powódź, wolontariusze Klubu Ośmiu bez chwili zastanowienia zorganizowali dla powodzian zbiórkę darów wśród społeczności szkolnej.
Innym przykładem może być trwająca kilka lat w naszej szkole zbiórka nakrętek plastikowych na wózek inwalidzki dla niepełnosprawnego mieszkańca naszej gminy. Każdego roku wolontariusze pomagają przy przedświątecznej zbiórce żywności „Podziel się posiłkiem” w sklepach na terenie gminy Gąbin.
 Promowanie idei wolontariatu
Klub Ośmiu włącza się także w ogólnopolskie kampanie edukacyjne promujące ideę wolontariatu. W roku szkolnym 2009/2010 nasza szkoła wzięła udział w czwartej edycji programu społecznego ”Szkoła bez przemocy”, któremu towarzyszyło hasło „Wolontariat- świadomie pomagam innym”. Klub Ośmiu zorganizował wówczas „Tydzień wolontariatu”, w ramach którego odbył się charytatywny kiermasz bożonarodzeniowy oraz akcja „Świąteczna Paczka”. „Tydzień wolontariatu” trafił także na lekcje wychowawcze. We wszystkich klasach przeprowadzono zajęcia pt. „Wolontariat. Jak można pomagać innym?”. W roku szkolnym 2011/2012 nasi wolontariusze brali udział w ogólnopolskiej interdyscyplinarnej kampanii edukacyjnej „Warto być dobrym” zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”. W roku szkolnym 2015/2016 realizowaliśmy trzymiesięczny projekt ”Poczytaj mi… Wolontariuszu” w ramach konkursu grantowego „Akademia Projektów Wolontariackich”.

opracowała Kamilla Krakowska

DANE GRUPY:

Klub Ośmiu - Młodzieżowy Wolontariat
Zespół Szkół im. St. Staszica w Gąbinie
09-530 Gąbin
Staszica 1

609374643
kamrom1@o2.pl

OPIEKUN:

Kamilla Krakowska, Marzena Sosińska
GALERIA
Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (P FIO) Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


Projekt i wykonanie epbf
Ta witryna używa Coookies! Przebywając na niej akceptujesz naszą politykę prywatności. [ Akceptuję ]