zaloguj
  +48 668-792-489
  szkolnywolontariat.fam@gmail.com

Piątka dla Hospicjum

O NAS

Nasza szkoła sąsiaduje z Hospicjum św. Wawrzyńca (hospicjum dla dorosłych) i Bursztynową Przystanią (hospicjum dziecięce) w Gdyni. Od lat współpracujemy z tymi instytucjami organizując regularną pomoc, w którą angażują się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele szkoły (przede wszystkim wychowawcy).
Od 2011 działa tu szkolna grupa wolontariacka „Piątka dla Hospicjum”. Wolontariat ma charakter głównie akcyjny, uczestniczymy w różnego rodzaju zbiórkach pieniędzy na terenie Szkoły i poza nią. Niektórzy uczniowie angażują się również w pomoc na terenie Hospicjum (wolontariat niemedyczny). W pierwszych klasach prowadzimy edukację mającą oswoić młodzież z ideą hospicyjną (lekcje wychowawcze). Okazjonalne akcje na rzecz gdyńskich hospicjów organizuje również nasz Samorząd Szkolny i Szkolne Koło PCK.
Już w 2002 roku uczennice naszej Szkoły - Joanna Spychalska i Anna Andrzejczak, jako oddane wolontariuszki Hospicjum, znalazły się w finale Konkursu Ośmiu Wspaniałych Gdynian. Ania zdobyła główną nagrodę i prawo do reprezentowania Gdyni na szczeblu ogólnopolskim. Natomiast w 2012 jedną z 8 wspaniałych gdyńskiej edycji została nasza wolontariuszka Magdalena Ułanowicz.

NASZE AKCJE

1. Co roku we wrześniu i październiku podczas godzin wychowawczych w klasach pierwszych prowadzimy lekcje, na których prezentujemy ideę hospicyjną i zachęcamy nowych uczniów do włączenia się do wolontariatu. W ten sposób powstaje zawsze kolejna grupa około 15 osób, które ofiarują swój czas i uczestniczą w różnych akcjach na rzecz Hospicjum.
2. Co roku kwestujemy - głównie na gdyńskich cmentarzach podczas Hospicyjnych Dni Listopadowych, a także w hipermarketach oraz przy kościołach w ramach rozmaitych wydarzeń, m.in. corocznej akcji Pola Nadziei rozpoczynającej się sadzeniem żonkili w październiku, a kończącej się Festynem Rodzinnym na wiosnę.
3. Od kilku lat regularnie podczas szkolnych wywiadówek (i nie tylko) pomagamy rozprowadzać kalendarze hospicyjne - cegiełki na rzecz Hospicjum.
4. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza (czyli ok. 5 grudnia), nasi uczniowie od kilku lat organizują na terenie Szkoły kiermasz świąteczny na rzecz Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni, który stał się już naszą piękną tradycją. Tego dnia cegiełką stają się świąteczne wyroby własnoręcznie wykonane przez uczniów różnych klas: pierniki, babeczki, ciasta, sałatka warzywna, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe.
5. W okresie świątecznym śpiewamy kolędy pacjentom i pracownikom Hospicjum.
6. Pomagamy rozprowadzać ulotki informujące jak przekazywać 1 % na Hospicjum.
7. Niektórzy nasi uczniowie angażują się również w bezpośrednią pomoc chorym. Przychodzą po lekcjach do Hospicjum, uczestniczą w pracach porządkowych, pomagają pielęgniarkom, rozmawiają z chorymi.
8. Mamy również zespół muzyczny, który od czasu do czasu tworzy oprawę liturgiczną Mszy św. na terenie Hospicjum dla dorosłych.
8. Od kilku lat zbieramy plastikowe nakrętki i ofiarowujemy je Hospicjum.
9. Od marca 2014 r. prowadzimy zbiórkę środków czystości i materiałów pielęgnacyjnych na rzecz Hospicjum Dziecięcego „Bursztynowa Przystań”.

DANE GRUPY:

Piątka dla Hospicjum
V LO i Gimnazjum nr 28 (ZSO nr 7)
81-109 Gdynia
Dickmana 14

506-975-639
partenos77@wp.pl

OPIEKUN:

Aneta Batko

STRONA INTERNETOWA:

http://www.vlogdynia.pl/
GALERIA
Projekt współfinansowany ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (P FIO) Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


Projekt i wykonanie epbf
Ta witryna używa Coookies! Przebywając na niej akceptujesz naszą politykę prywatności. [ Akceptuję ]